2019. december 31., kedd

2019 legjobb hordozható audió készülékei

Már többször leírtam a blogomon, hogy egy digitális zenei forradalom zajlik a világban, amely 2019-ben szinte robbanásszerű fejlődést hozott. Az utóbbi években 2019 hozta a legtöbb izgalmas készüléket.

Nézzük először időrendben a legfontosabb fejleményeket:

  • Év elejétől a TIDAL Androidos és később IOS-es alkalmazása már képes kibontani az MQA fájlokat (első kibontás maximum 24bit / 96 kHz-ig), amely révén a mobil eszközeink képessé válnak a TIDAL Masters távzene szolgáltatás keretében nagy felbontású zenék lejátszására, már nem csak a kompatibilis eszközökön (ugyanerre a legjobb Android-os zenelejátszó az UAPP már tavaly karácsonykor képes volt),
  • Már hazánkban is kapható a lengyel Feliks Echo csöves fejhallgató és előerősítő, amelyet hihetetlenül jó bevezető áron (369 euró) kínálnak a cég weboldalán (komolyabb csöves erősítőket korábban 1500 euró alatt nem lehetett kapni),
  • Márciusban a Fiio új készülékeket jelent be nagyon komoly specifikációval
    (M5, M11, Q5S)
  • A kínai Hiby cég 59 dolláros bevezető áron kínálja a fejlesztésre indított internetes kampány keretében az új, kisméretű és nagyon dizájnos W5 légzene játszóját, a nagy sikerű LG V30 mobiltelefon DAC-jához hasonló DAC-al,
  • Az Audioquest a tavasz végén bejelenti új Dragonfly Cobalt USB-s zenelejátszóját a korábbi Dragonfly Red és Black-nél is kisebb méretben, de komolyabb beltartalommal és 300 eurós árért,
  • Megjelenik az Audeze Mobius gamer fejhallgatója, amely egyesíti magában a minőségi zenehallgatást és a játékokhoz szükséges térhangzást,
  • A Fiio július végén újabb és még komolyabb készülékeket jelent be (M11 Pro, K5 Pro és BTR5),
  • A feltörekvő kínai gyártók a korábbi felső kategóriás készülékekhez hasonló specifikációval jelentenek be középkategóriás készülékeket 400 dolláros áron (Hiby R5 és Ibasso DX160) a Cirrus Logic új DAC-jaival szerelve,
  • Az Amazon elindítja veszteségmentes Amazon HD és nagy felbontású Ultra HD távzene szolgáltatásait, de nem az MQA technológiát használva, hanem direktben sugározzák a nagy felbontású albumokat, kihasználva az egyre nagyobb sávszélességű internetet, mindezt 15 dolláros havi áron (!),
  • A ChiFI (olcsó audió eszközöket gyártó kínai cégek) folyamatosan ontják magukból az egyre jobb minőségű belső füleseket (ma már 16-18 meghajtóval szerelt hibrid modellekről szólnak a hírek), és karácsony után például a KZ 20 eurós áron kínál Bluetooth 5.0-s vezeték nélküli fülhallgató szettet!
  • Az Ibasso meglepi a világot két 50 dollár körüli árú nagyon komoly specifikációval bíró kábeles audió adapterrel a DC01-el (szimmetrikus kimenettel) és a DC02-vel (aszimmetrikus kimenettel).


Alapvető trendek 2019-ben

  • Ez az év ideális volt azoknak a vásárlóknak, akik nem a sok százezres készülékekre gyűjtöttek, hanem arra vártak, hogy mikor jelennek meg elérhető árú, mégis nagyon jó hangú készülékek,
  • Általános trend, hogy a fejhallgató erősítővel ellátott készülékek kimeneti jelszintje lényegesen magasabb, mint akárcsak egy évvel ezelőtt, lehetővé téve, hogy az egyre kisebb méretű eszközökről nehezen meghajtható fejhallgatókat, vagy belső füleseket tudjunk kellő tartalékkal megszólaltatni,
  • Egyre több készülékbe építenek be szimmetrikus erősítést, mivel egyértelműen kijelenthető, hogy a szimmetrikus kimenetről (2,5 mm-es, vagy 4,4 mm-es) sokkal jobban szólnak a készülékek, mint a hagyományos (3,5 mm-es) aszimmetrikus kimenetről (alacsonyabb zaj, magasabb kimeneti jelszint, jobb részletgazdagság, természetesebb hangzás),
  • Egyre nő az MQA képes készülékek köre, a nagy felbontású zenék hallgatását lehetővé tevő MQA technológia használata egyre olcsóbb készülékeken jelenik meg,
  • Korábban csak 800 ezer - 1 millió Forintért elérhető műszaki tartalmat magában foglaló mobil zenelejátszókat (MOZEL) ma már 150 - 250 ezer Forintért is megkaphatunk.


Most pedig következzék az abszolút szubjektív véleményem alapján összeállított 
dobogós lista az egyes kategóriák legjobb készülékeiről:


 Minden képnél klikk a képre a jobb képminőség érdekében


Ebben a kategóriában volt a legegyértelműbb a sorrend. A tavalyi legjobb a Fiio BTR3 idén még dobogóra sem tudott felkerülni, annyit fejlődtek a légzene játszók!

A BTR5-el a Fiio megalkotta a jelenlegi legjobb vezeték nélküli lejátszót (ára: 40 ezer Forint). Aki azon gondolkodik, hogy vegyen egy Bluetooth zajelnyelős fejhallgatót, vagy egy légzene játszót és hozzá egy belső fülest (hallójárati fülhallgató = IEM) én mindenkit az utóbbira beszélek rá (főleg ha már van egy szeretett fej-, vagy fülhallgatónk). 
A BTR5 hangminősége az asztali fejhallgató erősítők szintjét hozza, szerény véleményem szerint ilyen hangminőségre még a legjobb Bluetooth fejhallgató sem képes.

A Hiby W5 (ára: 30 ezer Forint) elsőrangú eszköz sportolásra, strandra, kis méretű, vízhatlan (!), esztétikus, és LDAC Bluetooth kodeket használva abszolút élvezhető hangminőségre képes egy jó belső fülessel.

A Shanling egyre minőségibb termékeket gyárt és az Up2 megalkotásánál újra felfedezte a kereket (értsd a kerek hangerő szabályzót). Az Up2 a legolcsóbb a három közül (ára: 25 ezer Forint), de hangminősége kitűnő.

Ami a három készüléket összeköti, az a kiváló ESS gyártmányú ES9218P DAC, amelyből a W5 és az Up2 egyet, a BTR5 pedig csatornánként egyet, összesen kettőt foglal magában.








Hoppá!!! Nemrég még azt írtam, hogy igen nehéz lesz megakadályozni, hogy az Audioquest Dragonfly Cobaltot (Kék szitakötőt) nevezzem meg az év legjobb hordozható zenelejátszójának, de íme ez szürreális módon mégis sikerült az Ibasso DC01 szimmetrikus kimenettel ellátott audió adapternek!

Ennek elsődleges oka a DC01 ár - érték aránya, amely egészen szenzációs. 16 ezer Forintért olyan készüléket kapunk, amely ugyan hangminőségben kismértékben alulmarad a 99 ezer Forintért kapható Cobalt-tal szemben, de a különbség nem számottevő, és ugye az árkülönbözet 1:6-hoz! 

Igazából akkor mutatta meg valós tudását a DC01, amikor beszereztem a Meze 99 Classics fejhallgatómhoz a Meze új "extra" ezüstözött réz szimmetrikus kábelét. Ezzel a kábellel hallgatva a Meze fejhallgatómat a DC01 hangja olyan szintre került, amely hangminőségért tavaly még több, mint fél millió Forintot kellett kiadnunk!!!

Kék szitakötő egészen szenzációs készülék, hangminősége igencsak megközelítette a fél millió Forintért vásárolt otthoni rendszerem hangminőségét, mégis a 6-szoros árkülönbözetet nem támasztja alá a két készülék (AQ DRF Cobalt és Ibasso DC01) hangja közötti különbség.

A harmadik helyre egy neves angol gyártó a Cyrus terméke került (ára: 30 ezer Forint). Idén nem sok dobogós helyezést adtam hagyományosan elismert gyártóknak, jó volt látni, hogy egy sok ezer Fontos készülékeket kínáló cég is "leereszkedik" a megfizethető lejátszók szintjére és még jó hangú készüléket is képes alkotni.







Ez az a kategória, amely némileg keveredik az USB-s zenelejátszókkal, mivel azokat is USB kapcsolaton keresztül kell használni, de a DAC/fejhallgató erősítő kategóriába inkább azokat a készülékeket soroltam, amelyek méretüket tekintve a MOZEL-ekhez (mobil zenelejátszók) hasonlóak, de nem rendelkeznek képernyővel (ez a méret sokkal nagyobb teret ad a tervezőknek minőségi DAC chipek, a jelet javító műszaki megoldások és korrekt hangú erősítők elhelyezésére, mint a kisujjnyi USB-s lejátszók).

Ebben a kategóriában évekig a Chord Mojo volt a bajnok, de idén több készülék is elérte és volt, amelyik meg is haladta a Mojo képességeit.

Fontos szempont volt az is, hogy a három dobogós közül a második és harmadik helyezett készülék is tud teljes MQA dekódolást, tehát az eredeti stúdió felvétel felbontását elérhetővé teszik.
Ráadásul az iFi xDSD (ára: 142 ezer Forint) még rendelkezik egy úgynevezett S-Balanced technológiával is, amely révén a szimmetrikus erősítés előnyei egy aszimmetrikus kábellel szerelt fejhallgató, vagy belső füles esetében is élvezhetők.

A Fiio Q5S (ára: 120 ezer Forint) az alapból hozzá járó erősítővel is nagyszerű hangminőségre képes, de ezen felül még lehetőséget teremt az erősítő modul cseréjére (még spéci csavarhúzót is mellékelnek a gyári csomagban), és a THX által gyártott AM3D modul (45 ezer Forint), amelyen van 4,4 mm-es szimmetrikus kimenet is lényegesen javítja a hangminőséget.
A Q5S az AM3D modullal együtt egy Fiio M11 MOZEL áráért, igaz képernyő nélkül, de jobb hangminőségre képes, mint az M11.
Egyes vélemények szerint a Q5S jobban szól, mint a Chord Mojo!

Ráadásul a Q5S vezeték nélküli képességei messze kiemelkednek a dobogósok közül. Az összes kiforrott Bluetooth kodeket tudja fogadni (beleértve az aptX HD-t és az LDAC-ot), míg az xDSD csak (jóval alacsonyabb bitrátájú, azaz gyengébb minőségű) aptX és AAC kodek fogadására képes, a Kék szitakötő pedig nem rendelkezik vezeték nélküli képességekkel.

A Kék szitakötő az eggyel magasabb kategóriában is dobogós tudott lenni, amely jól tükrözi a kiváló minőségét.





MOZEL = mobil zenelejátszó (DAP)


Az M11 Pro a második helyezett SP 1000M technológiai szintjén kiemelkedő hangminőséget produkál, úgy, hogy árban az SP 1000M közel 3,5-szer annyiba kerül, mint az M11 Pro (240 ezer Forint).
Nagyszerűen sikerült az M11 Pro hangolása, nagyon élvezetes a hangszíne, a THX AAA erősítő révén nagyon sok finom részletet képes megjeleníteni, nagyon neutrális, természetes levegős hangzással. Szoftverje kiemelkedően gyors és megbízható, nem okoz problémát, hogy alapból nem tartalmazza a Gooogle Play áruházat, a távzene alkalmazások így is könnyedén letölthetők (igaz az Android Oreo több más előnnyel járna).
A hangok megszólaltatása is extra gyors, a tranziensek (a hanghullám elején hallható rövid idejű, nagy amplitúdójú hang) visszaadása tökéletes.
Az M11 Pro minden ma lényeges technológiát (MQA, 5.0-s Bluetooth LDAC-al és aptX HD-vel, szimmetrikus erősítés) magában foglal, csatornánkénti kiváló DAC-al (AK4497) és extra minőségű erősítővel (THX AAA) látták el.

Amikor tavaly ősszel teszteltem az akkor legjobb Astell & Kern MOZEL-t az SP 1000-t, amely akkor 1,3 millió Forintba került már megállapítottam, hogy ez a készülék bizony a kiváló hangminősége ellenére is túlárazott. A fejlemények engem igazoltak, mert múlt év végén az Astell & Kern megjelentette az SP 1000-nél kisebb, de technológiában és hangban is jobb SP 1000M modellt, kb. fél millió Forinttal olcsóbban, mint az SP 1000.

Az SP 1000M nagy sikert aratott és a csúcs kategória szereplői közül (pl. Lotooo Paw Gold és Cayin N8) még mindig a legjobb áron kínálják.

Az SP 1000M máig az egyik legjobb hangú készülék a piacon, sajnos a hazai forgalmazó minden darabot eladott belőle karácsony előtt, így csak jövőre fogom tudni összehasonlítani az M11 Pro-val, de mivel az M11 Pro hangminősége egyértelműen jobb az Astell & Kern tavalyi csúcsmodelljénél (SP 1000) az már most megállapítható, hogy 240 ezer Forintos áron idén az M11 Pro verhetetlen a MOZEL-ek között, igazi óriásölő!

Talán meglepetést kelthet a dobogó harmadik fokára került Hiby R3 Pro, de ezt a 200 dolláros árért kínált rendkívül sok funkcióval (két Cirrus Logic DAC, nagy kimeneti jelszintű, szimmetrikus kimenettel ellátott erősítő, MQA, LDAC, stb.) és az árához képest kiváló hangminőséggel érte el. Bizony 60 ezer Forint körüli áron nem kínálnak a gyártók sok az R3 Pro-hoz hasonlítható készüléket.





Mindhárom dobogós készülék igazi szenzáció


Fanfárok zengjenek, igen megtörtént a csoda. Egy 16 ezer Forintért kapható a mobiltelefonunkhoz, vagy a számítógépünkhöz könnyedén csatlakoztatható, egyszerű de nagyszerű szerkezet olyan hangminőségre volt képes, amely szívet lelket gyönyörködtető.
Bevallom nem volt egyszerű meghozni ezt a döntést. Sokáig a Fiio BTR5 volt a favoritom, mint a ma kapható legstabilabb és legjobb hangú légzene játszó, amely szimmetrikus kábellel összekötve a fejhallgatónkkal, vagy a belső fülesünkkel elképesztően muzikális, élvezetes, természetes zenei minőséget hoz az életünkbe.

Bevallom akkor változtattam a végső sorrenden, amikor az új Meze szimmetrikus kábellel hallgatva az Ibasso DC01 hangja megnyílt, a legfinomabb részletet is képes volt közvetíteni, a zaj szinte teljesen eltűnt, nagyon életszerű lett a hangzás, különösen az emberi énekhangok természetessége volt feltűnően jobb, de a térhatás, és a hangszerek hangjának sokszínűsége is sokat javult.

Amikor már úgy éreztem, hogy kezdek elfogult lenni az olcsó kínai audió adapter irányába, akkor megkértem a fiamat, a sógoromat, a lányomat, és a feleségemet hogy egy nagyszerű minőségű jazz felvételt


meghallgatva mondják meg szerintük az Ibasso DC01, vagy a Fiio M11 Pro hangja tetszik nekik jobban. Én magam kicsit jobbnak éreztem az M11 Pro-t mivel visszafogottabb, kevésbé "zabolátlan" volt a hangzása.
A fiam csak annyit mondott, nehéz megmondani melyik a jobb, talán az M11 Pro hangja kicsit selymesebb (igen jó meglátás).
Sógorom egyenesen azt találta mondani, hogy az Ibasso DC01 hangja neki jobban tetszik.
Lányom véleménye: az M11 Pro érezhetően jobban szól. Amikor megkértem, hogy próbálja meg %-osan kifejezni a kettő közötti különbséget, azt mondta, hogy 70-80%-os szinten van a kábeles eszköz (DC01) hangja a mobil zenelejátszó-hoz (M11 Pro) képest.
Feleségem szerint mivel az M11 Pro szól jobban, annak ad 100%-ot és a kábeles eszköz (DC01)-nek 70-80%-ot. Szerinte egy jazz zenekar akkor élvezetes ha a szóló szaxofon hangja nem dominál, nem akar előtérbe kerülni, ha a zenekar egésze egységes egészként szólal meg.
Egyikük sem tudott semmit a készülékek áráról a meghallgatás előtt.

Ebből is látszik, hogy menyire szubjektív, hogy kinek milyen hang tetszik jobban és ugye műfajonként is változhat egy zenelejátszó megítélése.

Ami a lényeg, az eredeti M11 DAC-jával (AK4493) szerelt DC01 az Audioquest Jitterbug zavarszűrővel kiegészítve (még mindig csak 30 ezer Forintos áron) képes volt, igaz egy szenzációs szimmetrikus kábel és egy elképesztően muzikális fejhallgató segítségével megközelítően olyan szinten muzsikálni, mint az idei év nálam legjobbjának bizonyult 8-szoros árú MOZEL (M11 Pro), amely ráadásul olyan szinten zenél, mint a csúcskategóriás, félmillió Forintot meghaladó áron kapható MOZEL-ek!

Itt kell megemlítenem, hogy egyik kedves olvasóm jelezte, hogy ő a Jitterbug-nál lényegesen jelentősebb hatást gyakorló iFi iPurifier3 eszközzel hallgatja a DC01-t amivel szerinte még egy szinttel magasabbra kerül a minősége. Itt viszont nem szabad elhallgatni, hogy az iFi eszköz Amerikában több, mint kétszer, Európában pedig több, mint 3,5-szer annyiba kerül, mint az AQ Jitterbug, igaz a rendszer ára még ezzel együtt is 200 euró körül van, és nagy biztonsággal kijelenthetjük, hogy ennyiért nem lehet más ilyen hangminőségű eszközt vásárolni.

Az Ibasso DC01 kiválóságára álljon itt bizonyítékként az egyik legismertebb, magas színvonalú teszteket közzétevő portál véleménye, amely néhány napja közzétette az év legjobb készülékeit és ezek között a hordozható kategóriában egyik szakírójuk a DC01-et jelölte meg a legjobbnak.

A szakíró szerint a DC01 meglepően jól szól, jobban mint 
az Audioquest Piros szitakötője, majdnem olyan jó,
mint az Audioquest Kék szitakötője, csak töredék áron.
A másik ismert tesztoldal a Headfonics.com az Ibasso DC01-t


A Kék szitakötő-ről már mindent leírtam, csak az ára miatt került az év végi összesítésben a harmadik helyre, hangminőségét tekintve a három dobogós közül minimális különbséggel ugyan, de a legjobb hangú készülék.





A fenti sorrend a hordozható zenelejátszók gyártóinak teljesítményét tükrözi, az asztali készülékek közül nem hallottam olyan sokat, hogy sorrendet hirdethetnék.

Ez a sorrend jól tükrözi azt az alapvető trendet, hogy a hordozható zenelejátszók piacán a kínai cégek ahogy mondani szokták jönnek föl, mint a talajvíz. 😉

A konkurensek közben képtelenek lépést tartami, jó példa erre a már tavaly előtt beharangozott Amerikában kitalált és Lengyelországban gyártani tervezett Mytek Clef, amelyet úgy tűnt, hogy piacra dobtak, majd hirtelen eltűnt a süllyesztőbe, talán azért, mert nem sikerült jól, talán csak azért mert a kínai vetélytársak olyan ütemben száguldottak el a Clef mellett, hogy a megalkotói nem láttak benne fantáziát.

A Fiio idei elsőségéhez semmi kétség nem fér, három kategóriában is ők adták az év legjobbját, és összesítésben is csak egy hajszállal maradtak le a végső győzelemtől.

A Fiio az a cég, amelyik az elmúlt években a legtöbbet fejlődött, az M11 Pro MOZEL olyan jól sikerült, hogy nehéz elképzelni miben tudnak majd fejlődni 2020-ban.

2019 december 28-án a Fiio három új készüléket jelentett be:
  1. M15 MOZEL (mobil zenelejátszó), ára 1300 dollár:
    A Fiio új csúcs zenelejátszójába a ma elérhető legjobb DAC-ból (AK4499EQ) kettő került, valamint három típusú, alacsony zajú erősítőből összesen 10 db-ot (!) építettek bele. Számomra meglepetés, hogy a nagyszerű M11 Pro után az M15-be már nem THX erősítő található.
  2. Egy a Fiio belső füleseihez tervezett (mivel MMCX és 2 tűs csatlakozós változat is kapható lesz más gyártók belső füleseivel is használható lesz), nyakba tehető Bluetooth eszköz az LC-BT2 (aptX HD és LDAC kodekeket is tud, árát még nem közölték).
  3. FH1 hibrid (1 13,6 mm átmérőjű DD + 1 Knowles BA) belső füles, ára 60 dollár.
        
  4. 2020 január 3-án (!) a Fiio bejelentette az LA-UA1 USB zajszűrő készülékét, amely 23 euróba kerül (az AQ Jitterbug árának fele, az iFi iPurifier3 árának hatoda!!! Kérdés mennyit javít a hangzáson....). 


A Fiio esetében a hordozható készülékek mellett meg kell említeni az árához képest kitűnő K5 Pro asztali DAC/ fejhallgató erősítő készüléket és a fantasztikus FH7 belső fülest is, de vannak akiket érdekelhet a 75 ezer Forintért kínált zajelnyelős, hordozható Bluetooth fejhallgató az EH3 NC, amelyet megkaptam kipróbálásra és mondhatom kellemes hangja van (LDAC kodekkel hallgatva), de azért a Fiio BTR5-el a Meze 99 Classics még aszimmetrikus (gyári) kábellel is sokkal jobban szól.

Ilyen árakon és ilyen technikai és hangminőség színvonalon a Fiio akár le is tarolhatja a piacot, annyira kiemelkedőek a készülékeik. 

Az Ibasso szintén nem csak hordozható zenelejátszóival tűnik ki, hanem van nekik egy IT04 típusú a ChiFI árszínvonalat messze meghaladó, ikonikusnak tekintett belső fülesük is. 
Nagyon komoly minőségű a cserélhető erősítő modullal kínált DX220 MOZEL (akár Korg csöves erősítő modul is beszerezhető hozzá), és a nemrég piacra dobott DX160, az árához képest kiemelkedő specifikációval, és különlegesen élvezetes hanggal rendelkező MOZEL.
Ez a cég gyártja a nálam az év legjobb hordozható zenelejátszójának bizonyult, döbbenetesen jó DC01 kisméretű, kis súlyú audió adaptert is.

A Hiby is nagy fejlődésen ment keresztül idén, előbb az R6, majd az R6 Pro, később az R5 és nemrég az R3 Pro MOZEL-eket dobták piacra, és mindegyik komoly elismerést kapott a szakíróktól.
A W5 légzene játszójuk korrekt áron nagyon élvezetes hangminőséget nyújt, nagyon kis méretben, amely sportolásra és strandra, vagy fürdőbe is ideálissá teszi egy belső fülessel hallgatva.



Az év csalódásai

Két olyan készüléket hallgattam meg idén, amely számomra csalódást okozott, az egyik a Fiio M5 lejátszója, de lehet csak azért mert nem tartozom sem az Y, sem a Z generációhoz, akiknek a zenei ízlésére hangolták ezt a készüléket.

Ennél sokkal meglepőbb, hogy az idei HIFI Show-n meghallgatva a világ egyik legdrágább fejhallgatós rendszerét a Sennheiser HE1 elektrosztatikus rendszert, tőlem nagyon idegen, nagyon sok részletet megmutató, de idegesítően magasba húzó (kiegyensúlyozatlan) hangzást hallottam, pedig 7000-es bitrátájú DSD felvétel szólt.
Amikor ezt szóvá tettem a hazai képviselet munkatársánál, azt mondta, hogy ez a 15 millió Forintba kerülő (!!!) rendszer olyan, hogy teljesen át kell állítanunk az agyunkat ennek a sok részletnek a befogadására, és ez bizony kb. negyed óráig tart. Nekem sajnos csak 5 percem volt, mert másnak is át akartam adni az "élmény" lehetőségét.


Sennheiser HE1 Carrarai márványra szerelt saját
csöves erősítővel. Ára: 15 millió Forint (!!!)



Ajánlott (megfizethető) fejhallgatós rendszer


Nyár elejétől amikor megérkezett a nagyszerű Hiby W5 légzene játszó a mobil zenehallgató rendszerem így nézett ki:


Hiby W5 légzene játszó Fiio aszimmetrikus kábellel összekötve
a Vorzüge VorZAMP Pure II+ erősítővel. Ennek a vezeték nélküli
zenelejátszó rendszernek az ára: 200 ezer Forint.

Ősszel azonban megérkezett az Ibasso DC01 audió adapter, majd az új Meze szimmetrikus kábel, és az az új zenehallgató rendszer, amelyet kialakítottam egy még magasabb és még élvezetesebb szintre emelte a zenehallgatást. Tapasztalataim alapján 2019 év végén ezt a zenehallgató rendszert javaslom:



Minden várakozást felülmúló hangminőség: Audioquest Jitterbug
zavarszűrő, Ibasso DC01 audió adapter (DAC/fejhallgató erősítő),
Meze 99 Classics dinamikus fejhallgató Meze szimmetrikus kábellel



Néha a legegyszerűbb megoldás a legjobb



Ez a rendszer az általam eddig valaha hallott legjobb hangminőségű mobil zenelejátszó, a Fiio M11 Pro szintjét nagyjából 80%-ig képes volt megközelíteni, annak töredékéért (1/8-ad áron!).

A két rendszer közül valamivel jobban szól a notebookkal használt rendszer, de a mobiltelefonról is nagyon élvezetes a hangzás. A rendszer lényegi eleme az árához képest elképesztően jó Ibasso DC01 audió adapter. Az AQ Jitterbug kis mértékben csökkenti a zajt és hozzájárul a még jobb transzparenciához és térhatáshoz.


Mobiltelefonról is nagyszerűen zenél az ajánlott rendszer,
sőt ez a zenehallgató együttes "csak" 151 ezer Forintba kerül.
Ajánlott Androidos alkalmazás: USB Audio Player PRO (UAPP)



Nézzük mibe kerül ez az ajánlott rendszer:

Audioquest Jitterbug zavarszűrő = 14 ezer Forint
Ibasso DC01 audió adapter = 16 ezer Forint
Meze 99 Classics fejhallgató = 95 ezer Forint
Meze "extra" szimmetrikus kábel = 40 ezer Forint

Összesen = 165 ezer Forint

Ugyanez a fejhallgató az új szimmetrikus kábellel a Fiio M11 Pro-val együtt (ez a párosítás varázslatos hangminőségre képes) 375 ezer Forintba kerül.

Ennek a könnyedén hordozható rendszernek a hangminősége egészen lenyűgöző, vetekszik a jóval drágább asztali és hordozható készülékek hangjával.


Íme az utazó csomag. A Meze 99 Classics gyári kemény tokján belüli 
tartóba könnyedén befér az AQ Jitterbug, az Ibasso DC01 és a Meze kábel




Mit hoz a jövő?


Mindenki szeretné tudni mire számíthat a jövő évben. A Hollywoodi sztárok szeretnék tudni, hogy karrierjük jövőre is felfelé ível-e, a politikusok azt, hogy kezükben tudják-e tartani a hatalmat.
Az idei trendekből kiindulva én azt várom, hogy jövőre valóságos digitális zenelejátszó dömping lesz! (A Fiio most bejelentett új készülékeiről fent már írtam).

A mai csúcskategóriás hordozható készülékgyártóknak (Astell & Kern, Lotoo, Cayin, SONY) el kell majd gondolkodniuk azon, hogy a feltörekvő kínai cégektől várható komoly konkurenciaharcra hogyan készüljenek fel. Szinte biztosan csökkenteni kell majd az áraikat, mert egy idő után a vásárlók ki fogják mondani: A király meztelen! (értsd: ha a 240 ezer Forintért kínált M11 Pro technikai színvonala és hangminősége vetekszik egy 820 ezer Forintért kínált Astell & Kern SP1000M-el, akkor a vásárlók miért vennék meg a drágább készüléket?)

A piac átrendeződésére mutatok most egy nagyon jó példát. Pár éve még senki nem hallott a Shanling cégről. Ma már a fejlődésük oda jutott, hogy nemrég bemutatták új koncepció készüléküket, amely egy szép új jövőt vetít előre a "megszállott" audiofilek számára:



Shanling M30 digitális zenelejátszó koncepció



Moduláris felépítése révén kiválaszthatjuk a nekünk tetsző
alkotó elemeket (DAC, vezeték nélküli modul,
akkumulátor), akár a Korg csöves erősítő moduljait is.
A bal oldali kijelző (Digital Player module) egy mobiltelefon
kijelzőjének felel meg, tehát az M30 inkább "átvihető", 
mint hagyományos értelemben hordozható készülék lesz.
Az M30-at ellátták szinte minden ma létező 
szimmetrikus és aszimmetrikus kimenettel.



Nagyon egyedi, de esztétikus dizájn



Lám lám a nemrég még ismeretlen kínai cég a nagyok területére kíván lépni. A SONY mutatott be egy éve egy hasonló koncepciójú készüléket a DMP-Z1-et, csakhogy az 8500 dollárba kerül (!), míg a hírek szerint a Shanling az M30-at 1300 dollár körüli áron (!!!) kínálja majd.

Ez a készülék mindennél jobban rávilágít arra, hogy az egyre magasabb szintet képviselő kínai gyártók nagyon komolyan képesek lesznek "befűteni" a nagyoknak, akik valljuk meg a felső tízezer pazarló költekezését is belekalkulálják az áraikba, de jövő év végén meggyőződésem, hogy már a "köznép" is képes lesz megvenni a ma számukra még elérhetetlen technikai szintet.




Idén az eddigi legtöbb, szám szerint 14 bejegyzést jelentettem meg a blogomon, amelyeket (mivel egyes teszteket megosztok a headfi.org fórumokkal) olyan egzotikus országokban is olvasnak, mint India, Malajzia, vagy Chile. Remélem a fejlődés üteme olyan lesz, hogy jövőre is sok-sok bejegyzésben méltathatom a legújabb készülékek egyre jobb minőségét.

Addig viszont kívánok minden Kedves Olvasómnak Boldog Új Évet, amelybe férjen bele minél több stresszoldó, pihentető, boldogságot hozó......zenehallgatás. 😍







2019. december 30., hétfő

Fiio M11 Pro mobil zenelejátszó (MOZEL) - Az óriásölő

Idén augusztusban teszteltem a 165 ezer Forintért kapható Fiio M11 mobil zenelejátszót és megállapítottam, hogy kategóriája egyik legjobbja. Nagyon jól sikerült a készülék hangolása, nagyon kellemes hallgatni, akár hosszú távon is. Már akkor jeleztem, hogy ősszel a Fiio piacra dobja a még komolyabb technikával felszerelt M11 Pro készülékét. Emlékeztetőül nézzük meg az összehasonlító táblázatot a két készülék legfontosabb alkotó elemeiről:


 Minden képnél klikk a képre a jobb képminőség érdekében
A két készülék között árban 75 ezer Forint a különbség,
az M11 Pro-ba beépített DAC chip és erősítő 
viszont felsőbb kategóriába sorolhatók



Az M11 Pro nagyon komoly specifikációja még kiegészül 
az MQA dekódolási képességgel (TIDAL Masters távzene szolgáltatás 
révén nagy felbontású zenei albumok lejátszási képessége),
de egyelőre csak a Fiio Music alkalmazás (Android, IOS) képes
lejátszani az MQA fájlokat, később külső alkalmazásokban (pl. TIDAL)
is elérhetővé válik majd az MQA dekódolás, hogy mikor az kérdés
(az MQA fájlok első kibontását a mobil alkalmazások már el tudják végezni)


Köszönetemet fejezem ki a hazai Fiio képviseletnek azért, hogy rendelkezésemre bocsátottak egy teszt készüléket, amelynek ára: 240 ezer Forint.

Két alapvető kérdést tettem fel magamnak:

1. Megéri-e az M11 Pro a 75 ezer Forintos árkülönbözetet?

2. Kimondhatjuk-e, hogy az M11 Pro igazi óriásölő készülék,
    amire a specifikációja alapján volt esély.

Maga a készülék minimálisan vastagabb, mint az M11 és van az oldalán egy Pro felirat. 
Kézbe véve lényegében más különbséget nem lehet felfedezni az M11 és a Pro verzió között.


A jól látható Pro feliraton kívül szinte minden változatlan



A paraméterek összehasonlító táblázata.
Hiába nagyobb a Pro akkumulátor kapacitása, 
mégis csökkent az üzemidő, nyilván a nagyobb 
fogyasztási igényű alkatrészek következtében.
A súly 10 grammal lett nehezebb, és eggyel kevesebb
SD kártya helyezhető be a Pro-ba, mint az M11-be.


A DAC chipek közötti különbségnél is lényegesebb előrelépés a THX AAA erősítő beépítése.
Az egyik webes szakíró szerint 2019 a THX éve (ez ugyanaz a cég, amelyik a házimozi készülékeket minősíti) és bizony ha megnézzük a THX erősítőkkel felszerelt hordozható és asztali készülékek tesztjeit, valósággal istenítik azokat. 
A Monoprice Monolith sorozatának három (két asztali és egy hordozható), THX erősítővel szerelt készüléke is az év legjobbjának bizonyult saját kategóriájában!

Már abban a pillanatban, amikor összehasonlítottam az M11 Pro képességeit az akkor még nálam lévő Fiio BTR5 légzene játszóval éreztem, hogy itt valami egészen különlegeset alkotott a Fiio.
Az első benyomásaim ezek voltak: rendkívül muzikális, nagyon természetes, szinte észrevehetetlen a zaja, egyszóval tökéletes mobil zenelejátszó.

Az M11 Pro-t részben az otthoni rendszeremmel, részben a notebookommal USB csatlakozón keresztül összekötött Ibasso DC01 audió adapterrel hasonlítottam össze.


Bluesound Node 2 távzene vevő / DAC,
Feliks Echo csöves fejhallgató erősítő
(Nordost Heimdall analóg kábellel összekötve) 


Audioquest Jitterbug zavarszűrő, Ibasso DC01 audió adapter 
(DAC/fejhallgató erősítő), Meze 99 Classics fejhallgató, 
Meze "extra" ezüstözött réz szimmetrikus kábellel



Az M11 Pro-t és az Ibasso DC01-t szimmetrikus kimenetről, az otthoni rendszeremet aszimmetrikus kimenetről tudtam meghallgatni.


Lássuk hogyan szerepelt a Fiio M11 Pro





Az otthoni rendszer kiemelkedően szól, természetesek és nagyon levegősek a hangok, a magas hang visszaadása a csöves rendszernek lényegesen jobb a hordozható eszközökön hallhatónál.
Az M11 Pro-n szebben muzsikált ez a felvétel, mint a DC01-n. A fúvós hangok természetesebben szóltak az M11 Pro-n és kicsit erőteljesebbek (kevésbé természetesek) voltak a DC01-n.
A magas hangok mind az M11 Pro-n, mind a DC01-en nagyon jól szólaltak meg, például a cinnek, de elmaradtak az otthoni rendszer szintjétől. 


Otthoni rendszer 100%
M11 Pro 80%
Ibasso DC01 75%






Az otthoni rendszer hangjai életszerűbbek, a térhatás nagyon jó.
A halk részeknél hasonlóan szerepelt a két hordozható lejátszó, de a dinamikus részeknél az M11 Pro tudta inkább térben elhelyezni a hangzást. A dinamikai váltások az M11 Pro-n jelentősebbek és életszerűbbek voltak és nagyon jó a zongora leütések hangja, a térhangzás.
Ez a felvétel CD minőségű és itt nem éreztem olyan nagy különbséget az otthoni rendszerem és a két hordozható lejátszó között, mint az előző, nagy felbontású felvételen.


Otthoni rendszer 100%
M11 Pro 90%
Ibasso DC01 80%








Az otthoni rendszer képes a leginkább visszaadni a koncert atmoszféráját, szenzációsak a dinamikai váltások, nagyon természetes a gitárok hangja, a koncert minden finom részletét visszaadja.
Ezen a felvételen nekem a DC01 hangja jobban tetszett, mint az M11 Pro, talán azért mert a gitárhangok lecsengése természetesebb volt a DC01-n, mint az M11 Pro-n. A DC01 kicsit jobb térhatást valósított meg és a közönség - főleg a színpadtól távolabb állók bekiabálásai, sikolyai életszerűbben lettek megjelenítve a DC01-n, de a különbség nem volt jelentős. 
Az M11 Pro dinamikai váltásai nagyon erőteljesek voltak, de az otthoni rendszerrel összevetve ez már nekem kicsit sok volt, több, mint ami a természetes hangzáshoz kell.


Otthoni rendszer 100%
Ibasso DC01 80%
M11 Pro 75%








Az otthoni rendszer hangja elképesztően természetes, nem tolakodó. Cassanda Wilson hangja életszerű, az összhatás zseniálisan jó.
Itt egyértelműen jobban szól az M11 Pro, mint a DC01. A hangszerek lecsengése, hangszínei, Cassandra Wilson hangja elképesztően életszerű. Ahol a különbség számottevő volt az M11 Pro javára az a mély hangok megjelenítése, amelyek természetesebben szóltak, mint a DC01-n. A fúvós hangok is szebben szólalnak meg az M11 Pro-n. 
Úgy tűnik, hogy a két eszköz közötti különbség a jobb minőségű nagy felbontású (TIDAL Masters) felvételeken jobban kidomborodik, mint a CD minőségű felvételeken, mintha itt jobban "nyílna az olló".

Otthoni rendszer 100%
M11 Pro 80%
Ibasso DC01 70%







Nagyszerű minőségű felvétel mind zeneileg, mind hangtechnikailag. Az otthoni rendszer nagyon természetesen, nagyon szépen és élvezetesen szólaltatta meg ezt a felvételt, egyértelműen a legjobbnak bizonyulva. Az M11 Pro annyival volt jobb, mint a DC01, hogy kicsit visszafogottabb hangzást produkált, míg a DC01 kicsit harsányabban, erőteljesebben adta vissza ezt a zenét. Az M11 Pro előadásmódjában kicsivel nagyobb energiákat lehetett érezni és a dinamikája is jobb volt, mint a DC01.
A magas hangok (például a cinnek, a dobseprűk) visszaadása kiemelkedően jobb volt az otthoni rendszeren, ehhez képest jelentősen visszafogottabb volt az M11 Pro-n, de ott legalább markánsan megjelentek ezek a hangok, még ha kevésbé természetesen is szóltak, mint az otthoni rendszeren, míg a DC01-en sokkal "halványabban" szólaltak meg ezek a hangok.


Otthoni rendszer 100%
M11 Pro 85%
Ibasso DC01 80%








Az otthoni rendszerem nagyon szépen, életszerűen adta vissza a gitár hangokat. Mark Knopfler hangja erőteljes, természetes volt. A dinamikus részeknél a "támadás" foka nagyon erőteljes, lendületes volt. Az otthoni rendszer nagyfokú hangzáshűséggel tolmácsolta az egyik legjobb minőségű koncertfelvételt.
Az M11 Pro-n hallgatva nagyon jó volt a térhatás. Szépen, levegősen szólaltak meg a gitárhangok, jó volt a jelenlét érzet. Az egyetlen "negatívum" az M11 Pro-n az volt, hogy Mark Knopfler gitárjának a hangja kicsit fémesebben, nem annyira természetesen szólalt meg, mint az otthoni rendszeren.
A DC01-en Knopfler hangja nem volt annyira előtérben, mint a másik két lejátszón, és nem volt annyira markáns. A "támadás" foka kevésbé volt erőteljes, mint az M11 Pro-n.


Otthoni rendszer 100%
M11 Pro 85%
Ibasso DC01 75%








Nagyon érdekes megfigyelést tettem ennél a felvételnél. Az otthoni rendszer hangzása rávilágított arra, hogy a felvételt készítő hangmérnök Maria Callas hangját nem kívánta markánsan előtérbe helyezve megjelentetni, hanem kissé visszafogottan, hátrébb helyezve szólal meg Callas nagyon természetes és gyönyörű hangja. Ezt a koncepciót jobban közvetítette az Ibasso DC01, mint az M11 Pro, amelyen Callas hangja előtérbe kerül, és hangosabban szól, mint az otthoni rendszeren, igaz nagyon tiszta és szép az énekhang. 
Az otthoni rendszeren semmilyen dinamika hiányról nem beszélhetünk, a dinamikus részek elképesztő energiával és tisztán szólalnak meg, nagyon jó a térhatás. A kórus női és férfi tagjai külön-külön és jóval hátrábbról szólalnak meg, mint a hordozható lejátszókon.
A DC01 a hangmérnök szándékának megfelelően a visszafogottságot jól tudja megjeleníteni, de a dinamikus részeket nem tudja olyan energiával megszólaltatni, mint az otthoni rendszer. Kicsit unalmasabban és kevésbé természetesen szól, mint a másik két lejátszó.
Az M11 Pro habár kicsit belenyúl az eredeti koncepcióba azáltal, hogy az énekesnő hangját markánsabban jeleníti meg, mégis a térhatás, a dinamikus részeknél tapasztalható energiák lényegesen jobbak a DC01-nél.

Otthoni rendszer 100%
M11 Pro 80%
Ibasso DC01 70%




Az M11 Pro KZ ZSX belső fülessel hallgatva


Fiio M11 Pro KZ ZSX (12 meghajtóval szerelt)
hibrid belső fülessel hallgatva, Yinyoo 2,5 mm-es
jack dugóval szerelt szimmetrikus kábellel


Amennyiben csak ezzel a belső fülessel hallgatnánk meg az M11 Pro-t azt mondanánk rá, hogy hihetetlenül jól szól, nagyon tisztán, természetesen, óriási dinamikával és semmi zajt nem hallunk még akkor sem, amikor még nem szólal meg a zene.

Viszont amióta megérkezett a Meze új szimmetrikus kábele meg kellett állapítanom, hogy azzal a Meze 99 Classics fejhallgatóm hangja lényegesen magasabb minőségi osztályba került, így sajnos, vagy nem sajnos, de "fényévek"-re került az a hang az egyébként kitűnő KZ ZSX hangjához képest.

Ezzel azért együtt lehet élni, és ezzel együtt a kábellel és memóriahabos füldugóval (Comply Comfort) együtt is mindössze 15 ezer Forintba került KZ ZSX hangása az M11 Pro-val olyan, amit néhány éve el ne tudtam volna képzelni egy fülhallgatót hallgatva.

Azért az M11 Pro méretét és súlyát tekintve ha lenne egy ilyen lejátszóm én bizony elgondolkodnék azon, hogy inkább a kedvenc fejhallgatómat viszem el vele egy külföldi útra, mint a belső fülest.



Örömmel állapítom meg, hogy az M11 Pro hangminősége az általam valaha hallott legjobb MOZEL (mobil zenelejátszó) hang, beleértve az Astell & Kern tavaly ősszel tesztelt akkori csúcs lejátszóját az  akkor 1,3 millió Forintért árult SP1000-t is!


A fenti két kérdésre válaszolva:

  1.  Annak ellenére, hogy több audio blogger szerint minimális a különbség az M11 és az M11 Pro között én ezekkel a véleményekkel nem értek egyet. Az M11 Pro sokkal kifinomultabb, sokkal életszerűbb hangzásra képes, mint az M11, ami szerintem elsősorban a jobb DAC-nak és a sokkal jobb erősítőnek köszönhető. A 75 ezer Forintos árkülönbséget tehát maximálisan megéri az M11 Pro! Amennyiben mostanság MOZEL vásárlásban gondolkodnék, egyértelműen az M11 Pro-t venném meg a kettő közül. 
  2. Igen bátran kimondhatjuk, hogy az M11 Pro a Fiio első igazi óriásölő készüléke. Mivel az Astell & Kern készülékek hazai forgalmazójánál karácsony előtt nem volt meghallgatható csúcs kategóriájú készülék (SP1000M, vagy SP2000), így nem volt módom összehasonlítani velük az M11 Pro-t, de az SP 1000-el szerzett tapasztalatok alapján számomra nem kétséges, hogy az M11 Pro versenyre kel a világ jelenlegi legjobb MOZEL-jeivel is, még ha az M11 Pro ára azok árának töredéke is! 


Az M11 Pro hangzásvilága nagyon életszerűre sikeredett. Nagyon természetes hangszer és ének hangok jellemzik. Mind a szubbasszus, mind a magas hang tartomány felső részének visszaadása jobb, mint az M11 esetében.

Egy jó tanács: hiába van egy nagyon szeretett fejhallgatónk, vagy belső fülesünk, amelyet gyárilag aszimmetrikus (3,5, vagy 6,3 mm-es jack dugóval szerelt) kábellel hallgattunk eddig, ha veszünk egy M11 Pro-t feltétlenül térjünk át a szimmetrikus kábelre. A Meze új "extra" szimmetrikus kábelével nagyon jelentős hangminőség javulást figyeltem meg az alap csomagban a fejhallgatóhoz adott aszimmetrikus kábelhez képest. Aki egyszer megízlelte a szimmetrikus rendszer sokkal tisztább, kisebb zajú, transzparensebb, dinamikusabb, nagyobb teret megszólaltató hangját aligha tér majd vissza a régi kábelhez.



A Meze 99 Classics fejhallgató az új szimmetrikus kábellel
a Fiio M11 Pro 2,5 mm-es szimmetrikus aljzatához csatlakoztatva,
túlzás nélkül varázslatos hangminőség








Fiio M11 Pro


Ami tetszett

Az M11 Pro révén a Fiio egyértelműen belépett a "high end" 
hordozható zenelejátszókat gyártó cégek közé,
Nagyszerű hangolása révén óriási zenei élmény az M11 Pro-t hallgatni,
A Meze 99 Classics fejhallgatóm még soha nem szólt ennyire 
élvezetesen hordozható zenelejátszót hallgatva,
Az M11 Pro hangja egyszerűen tökéletes, 240 ezer Forintért
erőteljesen képes megközelíteni a kétszeres árú otthoni,
csöves rendszerem hangját, és még ha a pontszámok 
ezt nem is mindig sugallják, lényegesen jobban szól, mint
az otthoni rendszert eddig leginkább megközelítő 
Audioquest Dragonfly Cobalt (Kék szitakötő),
Mind a mély-, mind a magas hangok visszaadása 
lényegesen jobb, mint az M11 esetében,
Nagyon komoly kimeneti jelszintje van, tehát a nehezen 
meghajtható fejhallgatókkal és belső fülesekkel
is könnyedén elboldogul, és képes meghajtani azokat,
A 12 meghajtóval szerelt KZ ZSX belső füles-emmel
meghallgatva szimmetrikus kábellel is teljesen zajtalanul,
elképesztő hangminőségre képes, habár az új Meze kábellel
mutatja meg igazi tudását és zseniális képességeit.


Ami nem tetszett

Mivel a konkurencia új készülékei már Android Oreo
operációs rendszerrel jelentek meg, a Fiio egy ilyen szintű
készüléknél áttérhetett volna a Google Play áruházat is
magában foglaló Android verzióra, amely révén le lehetne 
tölteni a ma létező legjobb zenelejátszó alkalmazásokat is.
(persze az M11 Pro enélkül is elképesztő hangminőségre képes)


Az M11 Pro számomra egyértelműen a 2019-ben hallott legjobb hangminőséget produkáló  hordozható zenelejátszó, és nem árulok el titkot ha már most leírom, hogy kategóriája legjobbjának bizonyult a 2019-es évet összegző, a legjobb audió készülékeket bemutató összeállításomban, amelyet szilveszter  napján teszek közzé, nehogy valakit kétségek közt hagyjak az új évre készülve. 😄

2019. december 22., vasárnap

Fiio BTR5 légzene játszó - All in


Minden képnél klikk a képre a jobb képminőség érdekében
Pókerben az All in azt jelenti a játékos mindent egy lapra tesz fel,
és az összes zsetonját "betolja", amellyel nagyon sokat nyerhet, 
de ki is szállhat a játékból.
A Fiio a BTR5-be minden tudását, tapasztalatát belepakolta,
és jó eséllyel nagyot nyerhet a digitális zenelejátszók piacán.


Tavaly év végén a Fiio BTR3-at neveztem meg, mint az év legjobb hordozható digitális zenelejátszóját. Azóta sorra jelennek meg új légzene játszók, amelyek közül 2019 decemberéig a Hiby W5 (Szivarka) bizonyult a legjobbnak.
Talán épp ezért döntött úgy a Fiio, hogy az új légzene játszójába ugyanazt az ESS gyártmányú digitális - analóg átalakítót (ES 9218P DAC) építi be a korábbi AKM chipek helyett, mint a Hiby, csakhogy itt a jobb és bal csatorna külön DAC chipet kapott.
A BTR5 formavilága nagyon hasonló a BTR3-hoz, ami inkább előny, mint hátrány. vannak rajta fizikai vezérlőgombok, és ezúttal egy kisméretű (egyszínű) OLED kijelzőt is kapott, amely mutatja az akkumulátor töltöttségét (max. 9 óra üzemideje van, ami kevesebb, mint a BTR3 11 órája, de a BTR5-be sokkal komolyabb hardvert építettek bele), a hangerőt, a használt Bluetooth kodek megnevezését, valamint az üzemmódot, a kijelző fényerejét, az autós módot (ez nagyon praktikus, mivel az autó motorjával együtt kapcsolhatjuk be és ki a BTR5-t), a kimeneti jelszintet (végig High, azaz magas kimeneti szintet használtam), és az USB módot.

A Fiio nagyon komoly technikákat épített be a BTR5-be, 
egyrészt az USB-s kapcsolat feljavítására, 
másrészt a hangminőséget rontó jitter csökkentésére,
és kristályoszcillátorokat az audió jel javítására


A BTR5 legfontosabb újdonsága azonban a FIIO légzene játszói között elsőként a szimmetrikus erősítés, amelynek fontosságáról már előző bejegyzéseimben is írtam. A fenti képen jól láthatók a 3,5 mm-es aszimmetrikus és a 2,5 mm-es szimmetrikus kimenetek, amelyek ezúttal a készülék felső részére kerültek.
A BTR5 nagyobb és nehezebb (43,7 gramm), mint a BTR3 (26 gramm), de hát egy ilyen komoly technika beépítéséhez helyre volt szükség.

A BTR5-höz egy áttetsző, a készülékre pattintható csíptetőt adnak, amely praktikusabb, mint a BTR3 hátlapjára szerelt csíptető (amely az enyémen már el is tört, de csak a hátlappal együtt cserélhető).

Köszönet a hazai Fiio képviseletnek azért, hogy én kaphattam meg a hazánkba érkező első készüléket kipróbálásra.

3 nap bejáratás elég volt ahhoz, hogy a BTR5 elnyerje legjobb formáját.

Ami a Bluetooth hatótávolságot illeti (csak LDAC módban használtam a BTR5-t) tavaly még akadtak gondok a BTR3-nál, kezdetben voltak úgynevezett dropout-ok, azaz kiesések, de azt tapasztaltam, hogy az Android Oreo-n fejlesztettek és azután megszűntek ezek a kiesések. A Hiby W5 hatósugara már valamivel jobb volt, de a BTR5 egy teljesen más szint, amely korábban nem tapasztalt stabil módon zenél akkor is ha kimegyek a szobából, egy fal meg sem kottyan neki, akkor is folytatja a zenélést, ha a szomszéd szobában hátat fordítok a mobiltelefonomnak. Még soha nem találkoztam ennyire stabil jelet szolgáltató Bluetooth alapú lejátszóval.

Lássuk hogyan szerepelt a BTR5, amelyet az otthoni rendszeremmel,  Szivarkával (Hiby W5 légzene játszó) és Szimi-vel (Ibasso DC01 audió adapter) hasonlítottam össze, részben a Meze 99 Classics fejhallgatómmal, részben a KZ ZSX belső fülesemmel.


Felülről lefelé: Hiby W5 (33 ezer Forint),
Ibasso DC01 (16 ezer Forint) 
és Fiio BTR5 (40 ezer Forint)

Az otthoni rendszeremet és Szivarkát csak aszimmetrikus kábellel tudtam meghallgatni, míg Szimi-t és a BTR5-t szimmetrikus kábellel.


Meghallgatott zeneszámok


Nagyszerű felvétel, amelyen vannak férfi énekhangok, 
amelyek mögött egy dixiland band játszik

BTR5

Nagyon természetes énekhangok, nagyon jó fúvósok. Az otthoni rendszer a felvétel végén nagyon jó teret jelenített meg. Ennyire egy légzene játszó nem tudja megjeleníteni az élő felvétel varázsát, de a BTR5 elképesztően jó minőségben tolmácsolja ezt a felvételt. Az otthoni rendszerem 100%-ához viszonyítva a BTR5-nek adok 80%-ot, amely az Audioquest Dragonfly Cobalt (AQ DRC = Kék szitakötő) 85%-hoz képest (annak 40%-os áráért) igencsak figyelemre méltó teljesítmény!

Ibasso DC01

Egy kicsivel kevésbé volt tökéletes, mint a BTR5 produkciója, de minimális volt a különbség. A sztereó tér kicsit szűkebb volt, mint a BTR5-nél. A zenekar hangszereinek elhelyezkedése kicsit kevésbé volt természetes, de az énekhangok és a fúvósok hangja nagyon magas szintű volt.

Hiby W5

Meglepően jól szólt kezdetben, az emberi énekhangok nagyon jók voltak, de amikor megszólalt a trombita, na az már nem szólt olyan természetesen, "vékonyabb" volt a hangzás, mint az otthoni rendszer, vagy a BTR5 esetében. Egyértelműen kiütközött a BTR5-be beépített komolyabb technika előnye.




Szenzációs minőségű élő világzenei felvétel
(köszönöm a tippet Huszti Zsolt barátomnak - HEED Audió)

Otthoni rendszer 100%
Fiio BTR5 75%
Ibasso DC01 70%
Hiby W5 50%


Ezen a felvételen az otthoni rendszer kiemelkedett, nagyon életszerűen, levegősen szólt.
A BTR5 nagyon szépen szólt, és kicsit természetesebben, mint a DC01, de nem volt nagyon nagy különbség. Önmagában egész jól szólt a Hiby W5 is, de a térérzet sokkal beszűkültebb volt, kevésbé levegősen szólt, mint a szimmetrikus kimenettel ellátott eszközökön, amelyeknek az alacsony zaja jelentősen javította a térérzetet és az előadás természetességét.
Aki meghallgatja ezt a felvételt a két 50 ezer Forint alatti szimmetrikus kimenettel ellátott eszközzel biztosan elgondolkodik, és azt mondja magában: Jó ég! Hová fejlődnek ezek az "olcsó" zenelejátszók!




Ez a filmzene néha félelmetes robajokat, természeti hangokat, 
például a vihar hangját adja vissza, néha madárcsicsergésre 
emlékeztető hangok hallhatók, szubbasszus hangok kíséretében


Otthoni rendszer (Meze) 100%
Fiio BTR5 (Meze) 80%
Ibasso DC01 (Meze) 75%
Fiio BTR5 (KZ ZSX-el) 65%
Hiby W5 (Meze) 60%

Az otthoni rendszer kifogástalan volt, nagyon szép térrel, elképesztő szubbasszus hangokkal.
A Fiio BTR5 ezt a felvételt hallgatva remekel. Ha valakinek a szemét bekötnénk, bevinnénk őt a zenehallgató szobába és a fejére tennénk a fejhallgatót, és lejátszanánk ezt a felvételt a BTR5-ről a Mezével, és megkérdeznénk, hogy szerinte milyen árú és milyen típusú lejátszó készülékről szólt a zene, szerintem árra sokan mondanának 200 ezer Forintot és a készülék típusára pedig egy asztali lejátszóra, vagy egy jobb minőségű MOZEL-re (mobil zenelejátszó = DAP) tippelnének, és amikor levennénk a szeméről a takarást és odaadnánk az illetőnek az öngyújtó méretű BTR5-t és megmondanánk, hogy vezeték nélkül játszottuk le a felvételt, lennének páran, akik hitetlenkedve fogadnák a hírt.
Ami érdekes, hogy nagyon hasonlóan szólt a BTR5 a ChiFI belső fülessel (a szimmetrikus kábellel és Comply memóriahabos füldugóval együtt 15 ezer Forintos KZ ZSX) hallgatva, mint Szivarka (Hiby W5) a Meze fejhallgatóval.





Ezt a zenét nagyon szeretem, de nem a felvétel minősége miatt választottam, hanem azért, 
mert kíváncsi voltam rá, hogy mit hoz ki a BTR5 egy átlagos minőségű felvételből


Ennek a felvételnek a meghallgatása során jöttem rá egy érdekes törvényszerűségre. Amikor ugyanis kiemelkedő egy felvétel hangminősége, ott a mobil eszközök meglepően közel tudnak kerülni az otthoni rendszeremhez, egy átlagos minőségű felvétel esetén azonban az otthoni rendszer és a mobil eszközök hangminősége között ég és föld a különbség! Például ennél a felvételnél az énekes nagyon kellemes hangja mellett az együttes tagjai is ráénekelnek a zenei alapra. Ezt az otthoni rendszer szépen, finoman visszaadja, de a mobil eszközökön ebből szinte semmi nem hallható.


Otthoni rendszer (Meze) 100%
Ibasso DC01 (Meze) 70%
Fiio BTR5 (Meze) 65%
Hiby W5 (Meze) 55%
Fiio BTR5 (KZ ZSX-el) 50%

Ez a rock felvétel "dögösebben", izgalmasabban szólalt meg Szimi-n, mint a BTR5-ön, amelyen kicsit kevésbé érdekesen szólalt meg az átlagos minőségű felvétel. Szivarka hangszíne nagyon kellemes, nagyon tisztességes a produkciója, de a szimmetrikus erősítésű eszközök zaja kisebb, hangjuk természetesebb. Belső fülessel hallgatva egy ilyen átlagos hangminőségű felvétel sokkal kevésbé élvezhető, mint a fejhallgatón. Úgy tűnik, hogy a belső fülesek érzékenyebbek a felvétel minőségére, mint a fejhallgatók. Vagy egyszerűen ez a ChiFI belső füles nem volt képes kompenzálni a hangmérnöki munka hiányosságait.







Párhuzamos kenyai sorsok: 
Az egyik kenyai fiatalember, aki a repülőtéren takarít a jobb élet reményében felkapaszkodik egy repülőgép futóművére, és jégbe fagyott teste a Londoni kertvárosba zuhan...
A másik kenyai fiatalember (J.S. Ondara) megnyert zöldkártyával az Egyesült Államokba költözik, megtanul gitározni, felvételeit felteszi a YouTube-ra, ahol rendkívüli tehetségét felfedezik, leszerződteti a világ egyik legjelentősebb lemezcége (Universal Music Group), és bemutatkozó albumát - teljes joggal - a legjobb Americana album Grammy díjára jelölik!
Kinek mi van megírva a sors könyvében.....


Ezt a felvételt előbb CD minőségben. majd Master (MQA) minőségben hallgattam meg a BTR5-ön (amely nem képes MQA dekódolásra, vagy kibontásra, de a TIDAL Windows-os alkalmazás az első kibontást elvégzi, így a Master felvételek a BTR5-n is nagy felbontásban élvezhetők) a KZ ZSX belső fülessel a szimmetrikus kábellel és érzékelhetően jobban szólt a Master minőségben. Lenyűgözően természetes ének és gitár hang. A fiatalember hangja amúgy is elbűvölő, és ez a felvétel rávilágít a BTR5 egyik nagy előnyére, a nagyszerű középtartományra, a levegős, természetes előadásmódra, amely nagy élményt nyújt.

Szimi-vel hallgatva nem sokkal gyengébb a hangzás, nagyon élvezetes, de ha lehet ilyet mondani a nagyon szubjektív hangminőség különbségre kb. 10%-al gyengébben szól Szimi, mint a BTR5. Ez különösen azért figyelemre méltó, mert a BTR5 vezeték nélküli lejátszó, míg Szimi vezetékes!
A teljes igazsághoz azért az is hozzá tartozik, hogy ez a 10% különbség úgy jött ki, hogy Szimi és a Lenovo notebookom közé beiktattam egy Audioquest Jitterbug hálózati zajszűrő USB-s eszközt, amellyel Szimi ára már "felmegy" kb. 30 ezer Forintra, tehát a BTR5 árának háromnegyedére. Ennek fényében is igazán figyelemre méltó, hogy Szimi ilyen közel tud kerülni a BTR5 hangminőségéhez!

Figyelem spoiler: Közben megvettem a Meze "extra" szimmetrikus kábelét, amely az "alap" szimmetrikus kábelhez képest a vártnál sokkal jelentősebb hangminőség javulást eredményezett Szimi-n! Sajnos ezzel a kábellel a BTR5-t már nem volt módom kipróbálni, de az M11 Pro tesztnél beszámolok majd a tapasztalataimról.



Kipróbáltam a BTR5 digitális szűrőit (8 szűrő) a Meze 99 Classics fejhallgatóval, a szimmetrikus kimenetet használva. Nagyon nagy különbséget nem tapasztaltam. Ami feltűnt, hogy egyes szűrőknél (pl. Fast, Minimum phase) a mélyhangok feldúsultak és nem voltak természetesek. Nekem az Apodising és a Slow szűrőkkel szólt a legjobban a készülék.

Összehasonlítottam a BTR5 teljesítményét a szimmetrikus kimenetről a Meze fejhallgatóval és a BTR5-t összekötve  Vorzüge Püré hordozható erősítővel (ezt csak aszimmetrikus kábellel tehetjük meg). Nos ami nagyon érdekes habár érzékelhetően kisebb volt a zaj a szimmetrikus kimenetről, mégis Püré zsenialitása sokat hozzáadott a hangzáshűséghez. Megnövelte a teret, természetesebben szólt, összességében jobb volt, mint maga a BTR5 a szimmetrikus kábellel.
Ez a rendszer viszont már 220 ezer Forintba kerül! Lehet, hogy ilyet még soha nem írtam le, de véleményem szerint a Fiio BTR5 hangja a szimmetrikus kimenetről annyira jó, hogy nem igazán éri meg kiadni 170 ezer Forintot Püré-re még akkor sem, ha Püré érzékelhetően javít a hangminőségen.



Fiio BTR5 Fiio aszimmetrikus kábellel összekötve
Vorzüge Püré-vel, Meze 99 Classics-al hallgatva


Természetesen kipróbáltam a BTR5-t USB zenelejátszóként is. Amiben a Fiio-nak fejlődnie kell még az a terméktámogatás (support). A nagy nevű gyártók minden készülékükhöz külön-külön megjelenítenek a weboldalukon úgynevezett drivereket, amelyeket le lehet tölteni annak érdekében, hogy a készülékünket például egy Windows PC-vel is használhassuk USB módban. A BTR5 driverét nem egyszerű megtalálni a weboldalukon. Amúgy ha a BTR5-n az 1.0-ás USB üzemmódot választjuk ki, akkor (állítólag) úgynevezett "plug and play" módon, tehát a készülékhez adott kábellel összekötve a PC/notebookkal azonnal tudunk zenét hallgatni. Én a bonyolultabb módot választottam (2.0-s USB mód) és letöltöttem a drivert. Ami kicsit viccesen hangzik a vezeték nélküli használat stabilabbnak mutatkozott, mint a vezetékes (USB)! 
Ami a hangminőséget illeti lényeges különbséget nem tapasztaltam az USB üzemmód (vezetékes) és az LDAC Bluetooth kodekre épülő vezeték nélküli üzemmód között! Szóval lehet, hogy a BTR5-nél nem érdemes driverekkel bajlódni...


Néhány évvel ezelőtt olyan hangminőséget nyújtó zenelejátszót, mint amilyen a Fiio BTR5 sok százezer (!) Forintért lehetett megvásárolni. 



Ha valaki kételkedne abban, hogy egy ilyen kis készülék, mint a Fiio BTR5
képes nagyon komoly készülékek hangminőségével versenyezni, hallgassa meg 
a nagyszerű brazil bossa nova klasszikust és a nagyon megnyugtató másik albumot 



Fiio BTR5


Ami tetszett

Vezeték nélküli eszköznél még soha nem tapasztaltam ilyen mértékű stabilitást,
A telefonunktól "messze" is működik, akár egy fal is lehet a két készülék között,
Könnyen áttekinthető, egyszerű, de nagyon jó kijelző és kezelés,
A szimmetrikus erősítés révén a BTR5 egy magasabb kategóriába repít,
Nagyszerű hangolás, ezt hallgatva teljesen elfelejthetjük, 
hogy egy öngyújtó nagyságú eszközről szól a zene,
Az első olyan légzene játszó, amelynek hangja vetekszik a jobb USB-s lejátszókkal,
Nagyon neutrális, természetes, egy pillanatig nem unalmas hangzás,
A hangszerek és az emberi énekhang a koncertek hangzását idézi,
40 ezer Forintért olyan hangot kapunk, amellyel nincs semmilyen hiányérzetünk,
A BTR5-el a Fiio a világ vezető mobil zenelejátszó gyártói közé lépett.





Ami nem tetszett

Ezt a csodás hangot mindenhová magunkkal vinnénk,
de a BTR5 mérete és súlya miatt egy edzőteremben,
vagy egy futópályán nem ideális a pólónkra csíptetve,
inkább a zsebünkben jobb, de az akadályozhat a mozgásban.
(nyilván valami kompromisszumot kell kötni,
ha a gyártó ilyen minőségű hangot akar kihozni
ilyen méretű eszközből)



A Fiio BTR5 az idei év egyik legjobb ár-érték arányú hordozható digitális zenelejátszója, szenzációs hangminőség egy 40 ezer Forintos vezeték nélküli készülékről! A Fiio minden tudását, tapasztalatát felhasználta a megalkotásánál, és ezáltal ma a BTR5-t tekinthetjük a légzene játszók királyának (kérdés meddig...).
Igazából nehéz elképzelni, hogy mit tudnának ezen még fejleszteni 2020-ban mondjuk egy BTR7-ben. Talán ha a Fiio kihozna a BTR5 technikájával egy kisméretű MOZEL-t, amelyben lenne Micro SD kártya hely, és színes kijelző az albumok borítójával. (Egy ilyen eszköz egyesítené magában az M5 sokoldalú funkcionalitását a BTR5 szenzációs hangminőségével)
A Fiio BTR5 így ahogy van elsőrangú, nagy élmény hallgatni, mindenkinek ajánlom, aki nem akar százezreket kifizetni egy csúcsszuper MOZEL-re.


Figyelem spoiler: Amikor visszaadtam a BTR5-t módom volt egyetlen felvételt (Reuben Hoch - Turnaround) meghallgatni a tesztelésre átvett Fiio M11 Pro-n és a BTR5-n.
Mindenkit meg kell nyugtassak, nem történt csoda. A 240 ezer Forintért kapható M11 Pro lényegesen jobban szólt, mint a BTR5, de a hangminőség különbség korántsem tükrözte a 6-szoros árkülönbözetet!


Tavaly év végén a Fiio BTR3-at jelöltem meg, mint a 2018-as év legjobb hordozható zenelejátszóját. Idén tavasszal a Hiby W5 egyértelműen jobbnak bizonyult a tavalyi év legjobbjánál, és idén év végén a Fiio BTR5 szintén egyértelműen legyőzte a korábbi legjobbat.
A digitális zenei forradalmat a francia forradalomhoz tudnám hasonlítani, ahogy haladunk előre az időben a korábbi vezetők sorra elvéreznek. 😄


Minden Kedves olvasómnak Boldog Békés Karácsonyi Ünnepet kívánok





Következik: Fiio M11 Pro MOZEL teszt