Az utóbbi időszakban általában tesztelni szoktam készülékeket, de most meghallgatás előtt írok egy nagyon érdekes készülékről, a Khadas Tone 2 Pro-ról.
De akkor mi alkalmas?
A nagyszerű iFi ZEN DAC-ot kipróbáltam és a hátoldalán lévő kapcsolót FIX állásba téve analóg (2 RCA) összekötő kábellel nagyon is élvezetes hangzást produkált az otthoni rendszeremben.
Tegyük fel a kérdést, hogy létezik-e a ZEN DAC-nál kisebb, hordozható eszköz, amely beilleszthető az otthoni rendszerbe, jól szól, és még az ára is elfogadható?
Szerencsére a kérdésre igen a válasz!
Ez a készülék a kínai gyártmányú Khadas Tone 2 Pro.
Minden képnél klikk a képre a jobb képminőség érdekében
DSD512-es fájlokat is lejátszhatunk vele!
A cég 2020. július elsején alakult! Elsősorban számítógépes kártyákat és hozzá való szoftvereket állítanak elő.
Elég kevés cég mondhatja el magáról, hogy kevesebb, mint egy évvel a cégalapítást követően egy termékük máris a nemzetközi érdeklődés középpontjába kerül 👌
Hogy miért olyan különleges ez a készülék? Nos azért, mert a Khadas Tone 2 Pro igazi
készülék, azaz kiváló minőségű DAC-ot építettek bele (ESS 9038Q2M, ilyen található a nagyon komoly teljesítményre képes AQ Dragonfly Cobalt-ban is), ezen felül beleépítettek négy darab elsőrangú OPA1612 erősítőt, továbbá
és
állításuk szerint a világon először egy 3 RCA alapú szimmetrikus (!) kimenetet,
amelyről bővebben a gyártó honlapján itt lehet tájékozódni.
De ez még csak a kezdet! A Khadas beépített még egy XMOS XU216 chipet, amely lehetővé teszi, hogy a hitelkártya méretű (!!!) Tone 2 Pro készülék méretét meghazudtoló módon teljes hardveres (!) MQA kibontásra legyen képes.
Az ilyen kisméretű készülékek esetében a piac legfontosabb MQA képes eszközei (például AQ Dragonfly Cobalt, EarMen Sparrow, Zorloo Ztella MQA) úgynevezett kibontóként (renderer) funkcionálnak, azaz a Windows, vagy MAC alapú asztali-, vagy IOS alapú mobil TIDAL alkalmazás, vagy az Android rendszerben elérhető UAPP mobil alkalmazás végzi el az első MQA kibontást, és a hordozható USB-s audió lejátszó végzi el a további kibontásokat. A gyártók korábban nem igazán verték nagydobra, hogy melyik készülék hányszoros MQA kibontásra képes. Az olyan készülékeknél, mint a nemrég megjelent Hiby R6-2020, vagy a Shanling M3X MOZEL-ek (mobil zenelejátszók = DAP) a gyártók büszkén hirdetik, hogy ők már tudják a 16x-os MQA kibontást, azaz 16 x 48 kHz = 768 kHz felbontásra képesek.
Teljes hardveres kibontásra (full MQA decoding) eddig jellemzően csak asztali készülékek (pl. Bluesound Node2i) voltak képesek, ilyen kisméretű eszközök, mint a Tone 2 Pro nem.
De vajon jobb-e a készüléken belül történő teljes hardveres MQA kibontás a kétlépcsős (szoftver + hardver) kibontásnál (unfold), amelyekre az úgynevezett kibontók (renderers) képesek. A Tone 2 Pro-t tesztelő egyik úriember szerint a készülék sokkal jobban szól, ha a teljes hardveres kibontást használjuk, mintha az első kibontást szoftveresen idézzük elő.
Rákérdeztem Andy Wentzler-re az UAPP Android alapú alkalmazás fő fejlesztőjére, hogy kezel-e az alkalmazás teljes hardveres MQA dekódolásra képes eszközt. Azt válaszolta, hogy igen és nagyon egyszerűen teszi, mert csak a bit-perfect módot kell beállítani az UAPP-ben, és amint USB kábellel csatlakoztatjuk a Tone 2 Pro-t a mobiltelefonunkhoz az UAPP azonnal átküldi a "becsomagolt" jelet és a készülék végzi el a teljes MQA kibontást.
Akinek ennyi jó hír még nem lenne elég annak számára vannak egyéb jó hírek is:
A Tone 2 Pro számos kiváló minőségű alkatrészt foglal magában, rászerelnek egy úgynevezett hibrid digitális - analóg hangerőszabályzót, amellyel nem csak a hangerőt tudjuk szabályozni, hanem annak segítségével minden más funkció is kiválasztható, olyanok mint a kimeneti jelszint, vagy a digitális szűrők. Ez ilyen "egyszerűen" működik:
Azért hogy szemléletessé tegyem a Khadas Tone 2 Pro-ba beépített sok-sok funkciót készítettem egy összehasonlító táblázatot az általam a tavalyi év legjobb USB lejátszójának megnevezett EarMen Sparrow-hoz viszonyítva
Nincsenek megjegyzések:
Megjegyzés küldése