2021. április 1., csütörtök

Egy tipp azoknak, akik egy jó árú, kiváló hangminőségű és hordozható DAC-al szeretnék feljavítani az otthoni rendszerüket



Az utóbbi időszakban általában tesztelni szoktam készülékeket, de most meghallgatás előtt írok egy nagyon érdekes készülékről,  a Khadas Tone 2 Pro-ról.


Mindezt azért teszem, mert sok olvasóm keres meg azzal a kérdéssel, hogy tudják-e használni a korábban általam tesztelt Ibasso DC01-t, vagy a Zorloo Ztella-t az otthoni HIFI rendszerükhöz csatlakoztatva és általában azt szoktam válaszolni, hogy azokat hordozható DAC/erősítőnek tervezték, amelyeket fej-, és fülhallgatóval lehet használni, nem igazán alkalmasak otthoni rendszerbe illesztéshez.

De akkor mi alkalmas?

A nagyszerű iFi ZEN DAC-ot kipróbáltam és a hátoldalán lévő kapcsolót FIX állásba téve analóg (2 RCA) összekötő kábellel nagyon is élvezetes hangzást produkált az otthoni rendszeremben.

Tegyük fel a kérdést, hogy létezik-e a ZEN DAC-nál kisebb, hordozható eszköz, amely beilleszthető az otthoni rendszerbe, jól szól, és még az ára is elfogadható?

Szerencsére a kérdésre igen a válasz! 

Ez a készülék a kínai gyártmányú Khadas Tone 2 Pro.

Minden képnél klikk a képre a jobb képminőség érdekében

A Tone 2 Pro egyedi formatervvel, három színben készül.
DSD512-es fájlokat is lejátszhatunk vele!

A cég 2020. július elsején alakult! Elsősorban számítógépes kártyákat és hozzá való szoftvereket állítanak elő.

Elég kevés cég mondhatja el magáról, hogy kevesebb, mint egy évvel a cégalapítást követően egy termékük máris a nemzetközi érdeklődés középpontjába kerül 👌

Hogy miért olyan különleges ez a készülék? Nos azért, mert a Khadas Tone 2 Pro igazi

készülék, azaz kiváló minőségű DAC-ot építettek bele (ESS 9038Q2M, ilyen található a nagyon komoly teljesítményre képes AQ Dragonfly Cobalt-ban is), ezen felül beleépítettek négy darab elsőrangú OPA1612 erősítőt, továbbá

3,5 mm-es aszimmetrikus, 4,4 mm-es szimmetrikus kimeneteket
 és
állításuk szerint a világon először egy 3 RCA alapú szimmetrikus (!) kimenetet,
amelyről bővebben a gyártó honlapján itt lehet tájékozódni.

De ez még csak a kezdet! A Khadas beépített még egy XMOS XU216 chipet, amely lehetővé teszi, hogy a hitelkártya méretű (!!!) Tone 2 Pro készülék méretét meghazudtoló módon teljes hardveres (!) MQA kibontásra legyen képes.

Az ilyen kisméretű készülékek esetében a piac legfontosabb MQA képes eszközei (például AQ Dragonfly Cobalt, EarMen Sparrow, Zorloo Ztella MQA) úgynevezett kibontóként (renderer) funkcionálnak, azaz a Windows, vagy MAC alapú asztali-, vagy IOS alapú mobil TIDAL alkalmazás, vagy az Android rendszerben elérhető UAPP mobil alkalmazás végzi el az első MQA kibontást, és a hordozható USB-s audió lejátszó végzi el a további kibontásokat. A gyártók korábban nem igazán verték nagydobra, hogy melyik készülék hányszoros MQA kibontásra képes. Az olyan készülékeknél, mint a nemrég megjelent Hiby R6-2020, vagy a Shanling M3X MOZEL-ek (mobil zenelejátszók = DAP) a gyártók büszkén hirdetik, hogy ők már tudják a 16x-os MQA kibontást, azaz 16 x 48 kHz = 768 kHz felbontásra képesek.

Teljes hardveres kibontásra (full MQA decoding) eddig jellemzően csak asztali készülékek (pl. Bluesound Node2i) voltak képesek, ilyen kisméretű eszközök, mint a Tone 2 Pro nem.

De vajon jobb-e a készüléken belül történő teljes hardveres MQA kibontás  a kétlépcsős (szoftver + hardver) kibontásnál (unfold), amelyekre az úgynevezett kibontók (renderers) képesek. A Tone 2 Pro-t tesztelő egyik úriember szerint a készülék sokkal jobban szól, ha a teljes hardveres kibontást használjuk, mintha az első kibontást szoftveresen idézzük elő.

Rákérdeztem Andy Wentzler-re az UAPP Android alapú alkalmazás fő fejlesztőjére, hogy kezel-e az alkalmazás teljes hardveres MQA dekódolásra képes eszközt. Azt válaszolta, hogy igen és nagyon egyszerűen teszi, mert csak a bit-perfect módot kell beállítani az UAPP-ben, és amint USB kábellel csatlakoztatjuk a Tone 2 Pro-t a mobiltelefonunkhoz az UAPP azonnal átküldi a "becsomagolt" jelet és a készülék végzi el a teljes MQA kibontást.

Akinek ennyi jó hír még nem lenne elég annak számára vannak egyéb jó hírek is:

A Tone 2 Pro számos kiváló minőségű alkatrészt foglal magában, rászerelnek egy úgynevezett hibrid digitális - analóg hangerőszabályzót, amellyel nem csak a hangerőt tudjuk szabályozni, hanem annak segítségével minden más funkció is kiválasztható, olyanok mint a kimeneti jelszint, vagy a digitális szűrők. Ez ilyen "egyszerűen" működik:

Ahogy látjuk a három RCA közül a jobb oldali (sárga)
egyben COAX (S/PDIF) digitális kimenet is

Az eddigi tesztek egyetértenek abban, hogy a fenti séma szerinti hangerőszabályzó gombbal állítható, és a gomb alatt lévő különböző színeket megjelenítő LED-el megtámogatott vezérlés túl bonyolult, nehezen megtanulható.

Még valamiben minden tesztelő egyetért: a készülék zajszintje hihetetlenül alacsony!
A gyári adat a teljes harmonikus torzításra: 0,000126%, ami első hallásra hihetetlen, de jó eséllyel tükrözi a valóságot.

Aki tovább akar javítani a hangzáson az kihasználhatja, hogy a Tone 2 Pro hátoldalára két USB-C csatlakozót szereltek, az egyiket az audió jel kivezetésére, a másikhoz viszont egy 5V-os külső tápegységet tudunk csatlakoztatni (nincs ilyen a csomagban), tovább javítva a hangminőségen! 

A kis méretet jól mutatja az iFi ZEN CAN erősítőre helyezett készülék

A tesztek kiemelik, hogy a Tone 2 Pro nagyon neutrális, nagyon részletező, és szimmetrikus kimenetet használva kiemelkedő hangminőségre képes, de az igazán nehezen meghajtható fejhallgatókhoz, azért nem ez az ideális. A kimeneti jelszint szimmetrikus kimenetről 32 ohm-on 211 mW, amely a tesztelők szerint a legtöbb piacon kapható fejhallgatót és belső fülest minőségi módon képes megszólaltatni.

Természetesen a készüléken található RCA csatlakozók nemcsak szimmetrikus RCA kimenetként funkcionálnak, hanem egy analóg összekötő kábellel a készülék az otthoni rendszerünkhöz is csatlakoztatható! Mivel semmilyen vezeték nélküli funkció nincs beépítve a Tone 2 Pro-ba így azt egy USB kábellel (gyári csomagban van ilyen) hozzá kell kapcsolnunk egy mobiltelefonhoz, tablethez, vagy számítógéphez, hogy segítségével zenét hallgathassunk az otthoni rendszerünkön.

A tesztelők szerint a nagyon neutrális (nem meleg) hangképhez jobban illő, melegebb hangzású fejhallgatóval érdemes használni a készüléket.

Aki eddig eljutott az olvasásban már bizonyára kíváncsi, hogy egy ilyen sok funkcióval ellátott, kis mérete ellenére elképesztően jó hangminőségre képes eszköz vajon mibe kerülhet?

A fent leírtak alapján ha 300-400 $-os árról számolnék be, talán teljesen korrektnek lehetne minősíteni, de figyelem ez a készülék csak 199.90 $-ba kerül! Ez mostani árfolyamon 62 ezer Forint! 
A Tv shop-okban most ez a mondat hangzana el: És képzeljék csak ma csak Önnek hihetetlen módon 50% kedvezményt adunk! 😋

Még ha egy európai webáruházból (pl. Amazon.de) rendeljük is meg, akkor is "csak" 219.90 €, azaz 80 ezer Forintba kerül.
Aki akar venni egy szimmetrikus RCA - XLR-3 fejhallgató adaptert, vagy kábelt, annak a készülék ára felett ki kell fizetnie 50$-t, vagy európai webáruházból rendelve 89 €-t.

200 $-ért egy meglepően sokoldalú az audió technika legújabb fejlesztéseit magában foglaló, kitűnő készüléket kapunk, amelyet tetszés szerint magunkkal vihetünk bárhová, vagy akár az otthoni rendszerbe is beilleszthetjük.



Azért hogy szemléletessé tegyem a Khadas Tone 2 Pro-ba beépített sok-sok funkciót készítettem egy összehasonlító táblázatot az általam a tavalyi év legjobb USB lejátszójának megnevezett EarMen Sparrow-hoz viszonyítva

 






A táblázatból csak a funkcionalitás hasonlítható össze,
az nem mutatja meg azt, hogy melyik készülék szól jobban


For those reading this blog in English



Ha valaki az ajánlásom alapján kedvet kap a Khadas Tone 2 Pro készülék megvételéhez, örülnék ha beszámolna a tapasztalatairól a bejegyzést követő megjegyzés (komment) részben. Az MQA Facebook fórumon már írták, hogy Roon-nal (az egyik legjobb audió szoftver) használják és nagyon szeretik... 







Nincsenek megjegyzések:

Megjegyzés küldése